Narzędzia HR – czym są i jak je wykorzystać

Każdy rekruter oraz dział lub firma zajmujące się kadrami i zarządzaniem zasobami ludzkimi ma swoje sprawdzone sposoby na usprawnienie procesu rekrutacji przyszłych pracowników. Mimo iż każdy ma prawo stosować inne metody, to wspólnym mianownikiem ich wszystkich coraz częściej jest technologia. Ta technologia przejawia się obecnie najczęściej w firmie nowoczesnych narzędzi HR.

Narzędzia HR –  co to takiego

Do najbardziej podstawowych narzędzi HR zaliczamy ogłoszenie rekrutacyjne i formularz rekrutacyjny. W zależności od stopnia informatyzacji narzędzi w zarządzaniu zasobami ludzkimi, już te dwa elementy można w znacznym stopniu zautomatyzować.

Narzędzia HR to zbiór wszystkich rozwiązań, które umożliwiają i (w przypadku tych nowoczesnych) usprawniają proces rekrutacji, szkolenia, motywowania oraz również zwalniania pracowników.

Do najpopularniejszych obecnie nowoczesnych narzędzi w zarządzaniu zasobami ludzkimi możemy zaliczyć: systemy premiowe, systemy ocen pracowniczych i świadczeń dodatkowych. Ponadto mamy jeszcze gry szkoleniowe i rekrutacyjne, testy kompetencyjne, analiza psychometryczna, analizę grafologiczną, czy takie nowoczesne rozwiązania jak wideorekrutacja, system ATS, czy też program adaptacyjny nowych pracowników.

System ATS – najbardziej zaawansowane narzędzie HR

Obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych i mającym wiele zastosowań narzędziem HR jest System ATS. Jest to aplikacja, która umożliwia rekruterom i specjalistom z branży HR elektroniczną obsługę potrzeb całego procesu rekrutacji. W swojej naturze system ATS jest bardzo podobny do systemu CRM, służącego z kolei do zarządzania relacjami z klientami. 

System ATS ma wiele zalet. Kluczowe w jego działaniu jest to, że usprawnia tradycyjne projekty rekrutacyjne. Zazwyczaj są one złożone, angażują wiele osób (zarówno w obrębie przedsiębiorstwa jak i kandydatów na stanowisko) i nie trudno w nich o pomyłkę. Proces jest zazwyczaj czasochłonny i wymaga gromadzenia dużej ilości dokumentów aplikacyjnych, takich jak np. CV i listy motywacyjne.

Dzięki systemowi ATS, cała wiedza o kandydatach, ich potrzebach i etapie ich rekrutacji jest zgromadzona i uporządkowana w jednym miejscu. System ATS to ogromne usprawnienie dla specjalistów z branży HR. System automatycznie sortuje informacje i przedstawia je w czytelny i dostępny sposób, generuje raporty i wysyła powiadomienia o postępach w procesie rekrutacji. Co więcej, wdrożenie systemu usprawnia również komunikację między menedżerami zaangażowanymi w proces rekrutacji.

Dlaczego warto korzystać

Wdrożenie nowoczesnych narzędzi HR ma bardzo wiele zalet. Kluczowe jest to, że pozwala na zaoszczędzenie czasu i usprawnienie całego procesu rekrutacji. Ponadto, rekruter, dział przedsiębiorstwa czy wyspecjalizowana firma wykorzystująca nowoczesne narzędzia podczas procesu zarządzaniem zasobami ludzkimi wyróżnia się na tle konkurencji. Korzystając z nowoczesnych narzędzi HR można skutecznie zbudować swoją przewagę na rynku i wykreować wizerunek lidera branży. Narzędzia w branży HR to także dostęp do informacji na temat stylu zachowania pracownika. Dzięki temu już na etapie rekrutacji można stwierdzić, czy pracownik będzie pasował do zespołu. Co ciekawe, wykorzystanie omawianych narzędzi to także wsparcie dla pracownika w procesie planowania ścieżki przyszłej kariery.

Jeśli zainspirował Cię opisywany tutaj temat wykorzystania narzędzi w branży HR, to zapraszamy do odwiedzenia strony: elevatosoftware.com , gdzie dowiesz się więcej o nowoczesnych rozwiązaniach w zarządzaniu zasobami ludzkimi. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here