Prawidłowy montaż okien – przykłady

0
785

Najbardziej typowy montaż okien będzie polegał na przykręceniu ich do ściany właściwymi łącznikami, a także uszczelnieniu ich pianą poliuretanową. Warto mieć świadomość, że jest to zdecydowanie za mało. Rekomendowane jest zatem poznanie rozwiązań, które będą potrzebne nie tylko i wyłącznie do właściwego montażu stolarki okiennej, ale również rozwiązania, które będą dedykowane dla budynków pasywnych i energooszczędnych.

Łączniki do tradycyjnego montażu okien

Warto zdawać sobie sprawę, że do przykręcenia stolarki do ściany wykorzystuje się różnych stalowych śrub, kotew czy dybli. Ponadto przy ich doborze koniecznie należy uwzględnić rodzaj muru, przenoszone siły, a także jego wytrzymałość. Trzeba także mieć świadomość, że odpowiednie rozmieszczenie elementów mocujących musi być zgodne z zaleceniami poszczególnych producentów okien. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że zamocowanie mechaniczne powinno przenieść siły działające na okno na konstrukcję całego budynku. Trzeba podkreślić, że siły działające na okna to nie tylko ich ciężar, ale również parcie wiatru czy siła operacyjna, która występuje podczas użytkowania stolarki.

Prawidłowy montaż okien – przykłady

Do każdego rodzaju ściany koniecznie trzeba dobrać właściwe elementy łączne, trzeba także pamiętać o bezpiecznej strefie, czyli miejscu, w którym dany element może zostać zamontowany. Zupełnie inne elementy będą zastosowane w przypadku elementów z betonu zbrojonego, a ceramicznych cegieł komorowych. Ponadto nie jest rekomendowane samodzielne zmienianie sposobu mocowania, gdyż może do przyczynić się do zniszczenia całej stolarki.

Najbardziej popularne zamocowania mechaniczne stolarki otworowej

Kotwy są stalowymi płaskownikami, które należy przykręcić nie tylko i wyłącznie do ościeżnicy, ale również do muru. Gwarantują one zarówno stabilne, jak i sprężyste zamocowanie ramy. Niwelowane są tym samym niewielkie odkształcenia, które powstają przez ruchy konstrukcji. Warto również wiedzieć, że wykorzystanie kotew montażowych będzie pozwalało na bardzo bezpieczny montaż okien na krawędzi muru przez właściwe odsunięcie punktu zamocowania w głąb ościeża. Ponadto według zaleceń kotwy powinny być wykonane z właściwie zabezpieczonego materiału. Muszą również mieć przynajmniej 1,5 mm grubości.

Z kolei śruby i dyble należą do zamocowań, którymi można przykręcić ościeżnicę bezpośrednio do muru. Mocowanie na dyble jest przede wszystkim sztywniejsze niż na kotwy. Wykorzystuje się ich bowiem do montażu ciężkich okien, które bardzo często są otwierane, są tym samym narażone na zdecydowane obciążenia. Ponadto na dyble montowane są również listwy progowe, które muszą być przede wszystkim bardzo stabilnie przymocowane do podłoża.

Należy także mieć świadomość, że dybli rozporowych nie rekomenduje się do montowania, w przypadku, gdy ich umiejscowienie będzie znajdowało się bardzo blisko krawędzi muru. Zdecydowanie bezpieczniejsze będzie wtedy zastosowanie śruby ramowej bez rozporowej części. Warto również wiedzieć, że otwory na dyble czy śruby można także wykonać w ościeżnicy przed jej osadzeniem w murze, jednak same dyble i śruby trzeba mocować dopiero po wstawieniu ramy w otwór.

Izolacja okien i drzwi pianką poliuretanową

Gdy okna będą już zamontowane, przestrzeń znajdującą się między ościeżnicą a murem w zdecydowanej większości przypadków trzeba będzie wypełnić pianką poliuretanową. Trzeba także mieć świadomość, że mimo nazwy nie służy ona do montażu okien, ale jest elementem wypełnienia termoizolacją. Zdecydowanie najbardziej korzystną opcją będzie zastosowanie piany o większej możliwości absorpcji ruchów budynku. Warto również mieć świadomość, że piana powinna być właściwie zabezpieczona nie tylko przed działaniem warunków atmosferycznych, ale również wnikaniem wilgoci nie tylko z zewnątrz, ale również z wewnątrz pomieszczenia.

Rekomendowane jest zlecenie wykonania montażu okien fachowcom rekomendowanym przez sklep, w którym zostały zakupione okna albo producenta okien. Na montażu nie powinno się oszczędzać, gdyż w dłuższej perspektywie można w ten sposób więcej stracić niż zyskać.

Źródło: https://prawidlowymontaz.pl/montaz-okien

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here