Profesjonalne przenośniki, czyli połączenie siły i technologii

0
689

Przenośniki to jedne z częściej wykorzystywanych elementów maszyn w przemyśle i firmach produkcyjnych. Nie byłaby bez nich możliwa skuteczna praca w wielu branżach. Przyjrzyjmy się zasadzie działania jednego z rodzajów przenośników – przenośnikom taśmowym.

Przenośniki taśmowe

Przenośnik taśmowy to urządzenie o charakterze ciągłym służące do transportu materiałów. Tym, co transportuje się przy ich pomocy, są materiały sypkie, a także przedmioty. Mogą pracować w pionie, poziomie, a także pod kątem. Najczęściej stosowaną budową przenośników taśmowych jest konstrukcja z taśmy transportowej na rolkach i łańcuchów płytkowych. Taśmy wykonuje się z gumy, silikonu, tworzyw sztucznych, a w szczególnych przypadkach nawet z bawełny. Cały mechanizm napędzany jest przeważnie silnikiem elektrycznym. 

Zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem przenośników taśmowych jest transport materiałów wewnętrznych, np. w firmach produkcyjnych. Są one elementem zaawansowanych technologicznie linii produkcyjnych. Przede wszystkim transportuje się na nich materiały sypkie, co wykorzystywane jest zarówno w kopalniach, czy żwirowniach, jak i w przemyśle spożywczym. Drugim rodzajem zastosowania przenośników taśmowych jest transport przedmiotów. Wykorzystuje się je w ten sposób np. w magazynach. Dobrze znane każdemu przenośniki taśmowe to te służące do transportu towarów przy kasach w sklepach, a także na lotniskach – do transportu bagażu.

Uniwersalność

Opisana budowa przenośników taśmowych sprawia, że są to urządzenia wyjątkowo uniwersalne, nadające się do wykorzystania nawet w specyficznych warunkach. Można je dostosować do indywidualnych potrzeb i warunków panujących w danym środowisku. Doskonale do tego nadają się taśmy modułowe, które można niemal dowolnie demontować i rozbudowywać. Dzięki temu przenośniki taśmowe można dostosować nie tylko do rodzaju materiału, który mają przenosić, ale też do miejsca, w którym mają się znajdować i konkretnej linii produkcyjnej.

Różne materiały i rodzaje wykorzystywanych taśm powodują, że przenośniki taśmowe można dostosować zarówno do pracy z materiałami spożywczymi, gdzie niezwykle ważna jest higiena, jak też do nieco cięższych ładunków i paczek. Oprócz czysto funkcjonalnych zalet, warto zaznaczyć, że taśmy modułowe to też wybór najbardziej ekonomiczny dla firm potrzebujących urządzeń o takim rodzaju zastosowania. Na rynku nie można znaleźć obecnie innych tak praktycznych elementów linii produkcyjnych w tak korzystnych cenach. 

Przenośniki taśmowe oraz inne produkty przeznaczone do optymalizacji procesów produkcyjnych znajdziesz na stronie internetowej Archimedes.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here