odejście z pracy po 1 dniu

Rezygnacja z pracy po pierwszym dniu zdarza się często. Zwłaszcza gdy pilnie szukamy zatrudnienia i z braku alternatyw decydujemy się na przyjęcie posady, która nie do końca spełnia nasze oczekiwania lub po prostu czujemy, że nie nadajemy się do wykonywania swoich obowiązków na tym stanowisku. Zobacz, jak dokonać rezygnacji po pierwszym dniu pracy.

Rezygnacja z pracy po pierwszym dniu: czy to wykonalne?

CV rozpatrzone pozytywnie, rozmowa rekrutacyjna przebiegła pomyślnie i dostałeś pracę? Z jednej strony bardzo się cieszysz, ale z drugiej nie jesteś pewny, że to właśnie to stanowisko jest tym wymarzonym? A może zaproponowali Ci bezpłatny dzień próbny i obudziły się w Tobie obawy przed nieuczciwym pracodawcą? Cokolwiek nie stałoby na przeszkodzie, to rezygnacja z pracy po pierwszym dniu zawsze jest możliwa. Często zbyt pochopnie decydujemy się na przyjęcie posady. Mimo że szukamy pracy na określonym stanowisku, to często boimy się przestoju zawodowego i zbyt długich poszukiwań, dlatego jak tylko pojawi się propozycja zatrudnienia, to przyjmujemy ją bez analizy za i przeciw takiej decyzji. Niejednokrotnie ryzyko się opłaca, a nowa praca okazuję się tą, o której marzyliśmy od dawna. Czasami jest wręcz odwrotnie i już po paru godzinach spędzonych w nowym miejscu pracy czujemy, że nie pasujemy do wybranego stanowiska i otoczenia w firmie.

Rezygnacja po pierwszym dniu pracy: czy warto?

Początki zawsze są trudne. Źle się czujesz w nowej pracy? Zajrzyj na forum dla pracownika i przekonaj się, że nie Ty jeden masz taki problem! Rezygnacja po pierwszym dniu pracy nie powinna być podjęta zbyt pochopnie. Stres i obawa przed porażką towarzyszą nam od początku nowego zatrudnienia i to normalne. Każdy chce wypaść jak najlepiej, a pierwszy dzień w nowej pracy jest ogromną dawką nerwów! Ważne, abyśmy sami potrafili ocenić czy przyjęte stanowisko do nas nie pasuje, czy po prostu zjadły nas nerwy i sparaliżował strach. Warto dać sobie szansę i zastanowić się nad decyzją analizując wszystkie plusy i minusy tej sytuacji. Jeżeli zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy o pracę, to zrezygnowanie z pracy nie jest takie proste. Zwłaszcza, że pracodawca miał obowiązek przedstawić zakres obowiązków i warunki zatrudnienia jeszcze przed podpisaniem umowy. Istotne jest, aby dopilnować wszystkich formalności podczas zatrudnienia i wiedzieć, jakie prawa i obowiązki nałożone są na pracodawcę.

Rezygnacja z pracy po 1 dniu – jak to zrobić?

To bardzo ważne aby żyć w zgodzie z sobą i swoimi myślami. Oczywiście, rezygnacja z pracy po 1 dniu to lepsze wyjście niż robienie coś wbrew sobie i wykonywanie pracy, która nas nie satysfakcjonuje. Jeżeli jednak decydujemy się na odejście z firmy, to musimy postępować według reguł opisanych w Kodeksie pracy. Dużo łatwiej podjąć taką decyzję, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowie zlecenie i nie obowiązuje nas okres wypowiedzenia. Często firmy specjalnie decydują się, aby nowy pracownik podczas okresu próbnego był zobowiązany umową zlecenie. Nie określa jej Kodeks pracy i dużo prościej i szybciej można dopełnić wszystkich formalności związanych z ewentualnym odejściem. Kolejną istotną kwestią jest tzw. słomiany zapał pracowników. Jeżeli zobowiązaliśmy się do przyjęcia posady i podpisaliśmy umowę o pracę, to należy sumiennie i ze starannością wypełniać swoje obowiązki. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe lub niedopasowanie do stanowiska, jednak często to brak regularności i praca na pół gwizdka sprawia, że wolimy zrezygnować niż sumiennie pracować i dawać z siebie wszystko. Pamiętaj, aby nie działać bez namysłu i nawet jeżeli pierwszy dzień w nowej pracy okazał się mało satysfakcjonujący, to warto dać sobie czas i zobaczyć co przyniesie za sobą kolejny tydzień w firmie.

[Głosów:81    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here