fuzje a przejęcia
fot. pexels.com

Nie do końca rozumiesz o co chodzi w fuzji? A może chcesz się dowiedzieć więcej na temat przejęcia firm? Te dwa procesy to normalnie działania, jakie zachodzą w biznesie, jednakże oba te pojęcia często używane są zamiennie. Sprawdź, jaka jest różnica pomiędzy nimi!

Zobacz też: http://radiobc.pl/fuzje-kontra-przejecia-firm/

Fuzja

Fuzja to połączenie firm. Zazwyczaj spowodowane jest rozwijaniem działalności. Nowa firma zyskuje znacznie silniejszą pozycję na rynku. Przedsiębiorstwa, które decydują się na takie działanie stawiają na to, że będą silniejszym graczem na rynku i opanują kolejne segmenty rynkowe.

Rodzajów fuzji jest kilka. Jednym z nich jest fuzja określana jako pozioma, polega ona na połączeniu się firm o podobnej wielkości i takich, które działają na tych samych obszarach rynkowych. Fuzja pionowa to z kolei połączenie się firm, które pracują nad tym samym produktem, lecz są w różnych etapach prac nad nim. Fuzja konglomeratowa, to fuzja, w której firmy łączą się ze sobą, choć działały na innych rynkach.

Fuzja a przejęcie firmy

W przypadku fuzji obie firmy wyrażają zgodę na połączenie ze sobą biznesu. Przejęcie z kolei jest to proces wykupienia jednej firmy przez drugą, a co za tym idzie, przejęcie całkowitej kontroli nad nią.

Fuzja to również pewna forma porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami, a z kolei przejęcie może się odbyć za zgodą dwóch stron, ale również niekoniecznie, bez zgody wszystkich wspólników czy zarządu, wówczas jest to przejęcie agresywne.

W biznesie takie procesy to chleb powszedni. Firmy szukają różnych sposobów na to by móc rozwinąć swoją działalność i podbijać kolejne rynki, dlatego też chętnie decydują się na fuzję z innym biznesem. Wówczas razem mogą o wiele więcej i rynek również stoi przed nimi otworem. Natomiast w przypadku przejęcia biznesu czasem to jedyne wyjście w momencie, w którym firma jest zagrożona i nie jest w stanie w żaden sposób wzmocnić swojej pozycji na rynku, a więc nie ma żadnej szansy na fuzję.

Przeczytaj też: http://www.fitnesstube.pl/gotowanie-prozniowe/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here