Start Up na giełdzie

Inwestorzy prywatni i instytucje mają wiele możliwości pomnażania kapitału. O ile nie mamy do czynienia z przedsięwzięciem o handlowym lub produkcyjnym charakterze, warto rozważyć papiery wartościowe. Owszem, te najpopularniejsze nie gwarantują krociowych zysków. Pojawia się więc pytanie, w co inwestować, mając szansę na szybki i pokaźny zysk.

Startupy

Prawdziwym, choć trącącym truizmem, jest stwierdzenie, że każdy ze współczesnych gigantów światowej gospodarki był kiedyś małą firmą, często jednoosobową lub rodzinną. I tak z niewielkiego sklepiku czy manufaktury o lokalnym znaczeniu z biegiem czasu marka czy produkt zyskiwały na popularności. Powodem tegoż mogły być innowacyjność, znakomita kampania reklamowa, pozytywne opinie konsumentów czy jakość. O sukcesie musiał też decydować czynnik niemierzalny, zwany szczęściem. Można stwierdzić, że współczesne koncerty kiedyś były obiecującymi startuapmi, zanim jeszcze pojawiło się to pojęcie.

Mimo że pojęcie statrupu bywa rozumiane intuicyjne, to warto je przybliżyć. Pod tą nazwą kryją się firmy wchodzące dopiero na rynek, wyróżniające się na tle konkurencji innowacyjnym podejściem do produktu i czasem do samego prowadzenia biznesu. Często też startupy są przede wszystkim pomysłem, ideą, i dopiero dzięki pozyskaniu funduszy mogą stać się realnym bytem w biznesie. Współcześnie startupy mogą pozyskiwać kapitał na wiele sposobów. Pierwszym jest  crowdfunding udziałowy, czyli możliwość pozyskania przyszłych akcji firmy w zamian za przelane na jej konto pieniądze. Często też  crowdfunding to jedyna szansa, by dany produkt przestał być prototypem czy produktem nisko seryjnym. Druga możliwość po pożyczki udzielane przez instytucje finansowe – o ile większe i dłużej działające firmy mogą liczyć na dogodne warunki spłaty i stosunkowo niewielkie oprocentowane, to startupy są w gorszej sytuacji. Trzecim wartym uwagi sposobem pozyskania pieniędzy przez młodą firmę jest debiut giełdowy – wypuszczenie akcji na oficjalnym rynku pozwala znaleźć kapitał nie tylko pośród inwestorów zainteresowanych pomysłem, ale też graczy.

Czy to się opłaca?

Powszechną praktyką na największych rynkach kapitałowych jest inwestowanie w startupy zarówno przez duże firmy, jak również inwestorów prywatnych. Także coraz częściej instytucje kapitałowe interesują się tym rynkiem, część z pieniędzy lokując w nowe firmy. Dlatego też szukając sposobu na szybki i pokaźny zysk, warto podążyć ich drogą. Co oczywiste, inwestowanie giełdowe to zawsze ryzyko, nawet w przypadku firm o ugruntowanej pozycji. Startupy są więc polecane dla osób skłonnych podjąć wyzwanie, nawet jeśli część z obiecujących idei nie zamieni się w firmę. Co ważne, na największych światowych giełdach, notowane są tylko tzw. dojrzałe startupy, czyli firmy już działające i mogące pochwalić się pierwszymi sukcesami rynkowymi czy branżowymi. I to należy uznać za cenną wskazówkę.

Sprawdź: https://pl.freedom24.com/ipo

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here