Swędząca skórka wokół oczu

Od lat zmagasz się z trądzikiem różowatym? Narzekasz na podrażnienia i zaczerwienienie skóry, świąd czy przesuszenia? Na Twojej twarzy pojawiają się różnego rodzaj wypryski oraz krosty, które nie reagują na normalne leczenie? Bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z nużycą. Jest to stosunkowo powszechna choroba skóry wywołana przez pasożyty. Chociaż u większości osób przebiega zupełnie bezobjawowo, to czasami potrafi powodować bardzo uciążliwe objawy, z którymi trudno sobie poradzić. Co warto wiedzieć na temat nużycy?

Nużyca – co musisz o niej wiedzieć?

Nużyca to choroba spowodowana nużeńcami, czyli pasożytami ludzkimi, które bytują na skórze człowieka. U ludzi można zaobserwować dwa rodzaje nużeńców, które różnią się długością. Najczęściej można zaobserwować je w gruczołach łojowych na twarzy oraz w mieszkach włosowych rzęs, brwi, a nawet skóry głowy. Pasożyty te żywią się głównie łojem, komórkami nabłonka oraz wydzieliną, która naturalnie znajduje się na skórze większości ludzi – częściej można je stwierdzić u posiadaczy tłustej skóry. W większości przypadków nużeńce są niemal niewyczuwalne – niekiedy mogą jednak powodować lekki świąd. Jak można się zarazić tymi pasożytami? Tak naprawdę, niemal w każdym miejscu jesteśmy narażeni na kontakt z nimi, ponieważ bywają roznoszone z kurzem i pod wpływem powietrza. Do zarażenia można więc dojść poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą – ale nie tylko, często wystarczy przebywać w jednym pomieszczeniu. Badania pokazują, że ryzyko zarażenia nużeńcem wzrasta wraz z wiekiem – rzadko kiedy obserwuje się te pasożyty u dzieci i niemal u wszystkich starszych osób.

Nużeniec – objawy i leczenie

Skąd możesz wiedzieć, czy masz do czynienia z nużycą? Do najczęstszych objawów zakażenia należą wypryski, świąd skóry, zaczerwienie, stany zapalne w brzegach powiek oraz występowanie trądziku różowatego. Aby wykryć pasożyta z całą pewnością, konieczne jest pobranie próbki naskórka czy wydzieliny z gruczołów łojowych oraz oddanie jej do badania laboratoryjnego. W związku z tym, że nużeńce są stosunkowe duże jak na pasożyty skórne, da się je zaobserwować pod specjalną lupą. Leczenie nużycy to duże wyzwanie – polega głównie na stosowaniu kremów i maści z kwasem siarkowym i metronidazolem. Duże znaczenie ma również codzienna higiena oraz regularne pranie ręczników, pościeli i innych przyborów użytku codziennego w wysokich temperaturach. W ramach profilaktyki poleca się wzmacnianie odporności za pomocą odpowiednich suplementów oraz pełnowartościowej diety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here