Leasing czy kredyt

To właśnie samochód jest podstawowym środkiem transportu. Wylicza się, że średnia wartość pojazdu mechanicznego, jaki porusza się po polskich drogach, to około 35 tysięcy złotych. Niestety, biorąc pod uwagę fakt, że tylko połowa polskiego społeczeństwa w ogóle generuje oszczędności, a te i tak nie przewyższają najczęściej dwóch pensji, niewiele osób stać na to, by kupić auto za gotówkę. Finansowym wsparciem może okazać się kredyt samochodowy oraz leasing dla firm. Poznaj te dwie formy finansowania samochodu i wybierz najlepszą dla siebie.

Kredyt na własny samochód

Banki udzielają różne zobowiązania kredytowe, a coraz większym zainteresowaniem cieszą się kredyty celowe. Wśród nich wyróżnia się kredyt samochodowy, który udzielany jest na preferencyjnych warunkach.

Kredyt na auto może zaciągnąć każdy, kto tylko wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Bank musi mieć pewność, że podejmuje współpracę z wiarygodnym i w pełni wypłacalnym klientem. To dlatego konieczne jest przedstawienie formy zatrudnienia oraz zaświadczenia o zarobkach, instytucja bankowa weryfikuje także raport BIK, by ocenić historię kredytową przyszłego kredytobiorcy. Nierzadko konieczny jest również wkład własny albo zabezpieczenie poprzez poręczyciela.

Jeśli kredytobiorca spełni wszystkie te warunki, może liczyć na naprawdę korzystne zobowiązanie. Największą zaletą kredytu na samochód jest to, że kredytobiorca od razu staje się jedynym właścicielem pojazdu mechanicznego i może nim swobodnie dysponować. Może go pożyczać, wynajmować, a nawet sprzedać w obliczu problemów finansowych, a z uzyskanych środków uregulować kredyt. Dzięki temu nie ma ryzyka niewypłacalności, a auto staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku.

Co istotne, kredyt samochodowy może być zaciągany na auto nowe lub używane, pochodzące z komisu, od dealera, ale również prywatnego właściciela. Obowiązuje w tym przypadku umowa kupna-sprzedaży, bank wysyła odpowiednią wartość środków sprzedawcy samochodu, zaś kredytobiorca zobowiązuje się do regularnej spłaty rat. Warto przy tym wspomnieć, że kredyt samochodowy mogą brać osoby indywidualne, jak również firmy.

Leasing na rozwój floty aut w firmie

Leasing jest kolejną opcją finansowania auta i najczęściej dedykowany jest firmom. Leasing polega na użyczeniu auta w zamian za regularne, comiesięczne płatności. Leasingobiorca nie staje się jego właścicielem, natomiast zgodnie z umową może się nim posługiwać. To najlepsze rozwiązanie dla firm, które nie mają wystarczającego budżetu na zakup samochodów służbowych albo nie chcą w takie inwestować. Dzięki współpracy z firmą leasingową uzyskują główne narzędzie pracy szybko i na komfortowych warunkach. Leasingobiorca zostaje odciążony kwestiami ubezpieczenia samochodu, jego serwisowania czy napraw, to obowiązek firmy leasingowej. Ogromnym atutem leasingu jest również to, że firma może wrzucać w koszty prowadzonej działalności większą część raty leasingowej, dzięki czemu płaci niższe podatki.

Trzeba też przyznać, że leasing wymaga znacznie mniej formalności i uzyskuje się go szybciej, niż tradycyjny kredyt bankowy. Z tego opcji pozyskiwania floty aut korzystać mogą nie tylko doświadczone firmy z ugruntowaną już pozycją na rynku, ale niejednokrotnie jest to rozwiązanie także dla nowych, początkujących biznesów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here