praca za granicą

Głównymi krajami, do których wyjeżdżają Polacy w celach zarobkowych, jest Norwegia oraz Niemcy. Część naszych rodaków zostaje tam na stałe. Jednak spora ilość osób poszukuje pracy sezonowej i spędza w tych krajach kilka miesięcy, po czym wraca do Polski. Każdy pracownik, który pracował legalnie i miał odprowadzane składki na poczet podatku dochodowego, może liczyć na zwrot nadpłaconej części, będąc już w kraju. Jak wygląda procedura zwrotu?

Rozliczenie podatku z Norwegii

Zwrotu podatku z Norwegii jesteśmy w stanie uzyskać nawet bez składania dokumentów. Zrobi to za nas norweski urząd skarbowy. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie będą w nim uwzględnione ulgi i zwolnienia, które nam przysługują. Efektem tego będzie zaniżona kwota zwrotu, którą otrzymamy na polskie konto bankowe.

Zwrot podatku Norwegia terminy wypłat” – to najczęściej wpisywane hasło w wyszukiwarkę Google. Terminy wypłat, jakie obowiązują w Norwegii, dzielą się na etapy. Pierwsza tura przypada na dzień 20 czerwca, druga 15 sierpnia, ostatnia przypada na 23 października. Jednak, aby uzyskać zwrot podatku, musimy przesłać odpowiednie dokumenty do norweskiego urzędu skarbowego.

Pracownicy otrzymują norweską deklarację podatkową Selvangivelse/Tax Rerurn na przełomie marca i kwietnia. Potwierdza ona i opisuje szczegółowo dochody uzyskane w tym kraju. Rozliczyć z norweskim fiskusem jesteśmy zobowiązani do końca kwietnia lub maja. Pracownik, który posiada kod PIN, jest w stanie tego dokonać drogą elektroniczną. Może to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnego biura podatkowego, które razem z nim wypełni stosowne formularze, uwzględni ulgi i wyśle przygotowane dokumenty do urzędu skarbowego. 

Jak wygląda zeznanie podatkowe u naszych zachodnich sąsiadów?

Z racji bliskości granic, duże grono Polaków wyjeżdża do pracy w Niemczech. Procedura odzyskania podatku z Niemiec również przebiegać może drogą elektroniczną. To metoda skuteczna i bezpieczna, pozwalająca odzyskać nadpłacony podatek szybciej, niż w innych krajach. Obowiązek rozliczania podatku mają ci, których dochód przekroczył 10 700 euro, a także ci, mający kilku pracodawców w ciągu roku podatkowego. 

Najważniejszym terminem w Niemczech jest dzień 31 maja. To właśnie do tego czasu podatnik zobowiązany jest rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym – Finanzamt. Jakie dokumenty należy przygotować i informacje na temat ulg podatkowych, dostępne są pod adresem https://holandia.org/zwrot-podatku/zwrot-podatku-z-niemiec/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here