Biuro domowe: jak urządzić domowy gabinet?

0
932

Jak zorganizować miejsce pracy i sprawić, by domowe biuro było nie tylko piękne, ale i funkcjonalne? Praktycznych porad udziela architekt wnętrz Magda Knappe z warszawskiej pracowni MKdezere.

Niewielu z nas może pozwolić sobie na osobne biuro w typowym mieszkaniu, w którym nie zawsze wystarczy miejsca nawet na zwykły stół o standardowej wielkości. Większość musi pracować w kuchni, sypialni lub salonie. Ale domowe biuro nie musi zamieniać się w pełnoprawne biuro – wystarczy kącik z laptopem, w którym wygodnie będzie Ci się pracować. Najważniejsze jest przemyślenie wszystkich szczegółów, stworzenie odpowiednich warunków i sprzyjającej atmosfery do pracy.

Wyposaż swoje miejsce pracy, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń dla podtrzymania motywacji i produktywności. W strefie domowego biura warto zapewnić sobie trzy strefy: rzeczywisty obszar roboczy (w którym siedzisz i pracujesz), obszar referencyjny (w którym przechowujesz dokumenty, książki i inne materiały do ​​pracy) oraz obszar zasobów / system przechowywania (zapasy papieru i materiały biurowe).

Podziel przestrzeń na strefy za pomocą regału, zasłony lub parawanu. Poświęć trochę czasu na zorganizowanie odpowiedniego miejsca pracy, aby nic i nikt Ci nie przeszkadzał.

Odpowiednie biurko i krzesło

Nie oszczędzaj na wygodnym krześle i stole. Praca przy komputerze ma ogromny wpływ na oczy i plecy. Taboret lub zwykłe krzesło mogą nie być najlepszym wyborem. W idealnym przypadku oparcie krzesła powinno być solidne, równe (umieszczone pod kątem 90 stopni w stosunku do siedziska), gładkie i mieć lekkie pogrubienia na krawędziach. Regulowany zagłówek i podparcie do odciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa to bardzo przydatne dodatki. Będziesz musiał sam monitorować prawidłową postawę: twoje nogi powinny całkowicie sięgać do podłogi, a kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni.

Obowiązkowym elementem miejsca pracy jest przestronne i wygodne biurko. Zdecyduj się na biurko z możliwie szerokim blatem i nigdy go nie zaśmiecaj. Wysokość blatu powinna idealnie pasować do Twojego wzrostu, w przeciwnym razie będziesz musiał pochylić się nad blatem lub przeciwnie, napiąć się w górę, co wpłynie zarówno na stan pleców, jak i jakość Twojej pracy.

Oświetlenie miejsca pracy

Jeśli nie masz własnego pokoju do pracy, dobrym pomysłem będzie zadbanie o oddzielne oświetlenie biurka tak aby nie przeszkadzać sobie nawzajem z resztą domowników. Gdy Twoje biuro znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, zamiast umieszczania standardowej lampy wiszącej na środku pokoju, wybierz wpuszczane lampy sufitowe umieszczone na całym obwodzie pomieszczenia. W ten sposób nie tylko unikniesz niepotrzebnych cieni, ale także będziesz mógł oświetlić wymagany obszar.

Projektowanie wnętrz polega właśnie na tym aby wszystko było na swoim miejscu, wygodne i funkcjonalne i do tego wyglądało pięknie.

Wybierz odpowiednie miejsce do pracy

Miejsce pracy nie powinno znajdować się w strefie przejścia ani w przeciągu. Spróbuj zaplanować lokalizację swojego miejsca pracy tak, aby uniknąć siedzenia plecami do reszty pokoju lub tyłem do drzwi. Większość ludzi czuje się niekomfortowo, gdy mają poczucie, że ktoś może nagle pojawić się za ich plecami i że ich praca może być podglądana przez ramię.

Jednym z głównych punktów Feng Shui jest lokalizacja krzesła: za twoimi plecami musi znajdować się ściana. Konstrukcje szklane (nawet ciemne) nie są odpowiednie. Jeśli zmiana ustawienia mebli stanowi problem, powieś lustro przed drzwiami wejściowymi w polu swojego widzenia. Nie powinieneś ustawiać miejsca pracy przed oknem, jeśli wiesz, że łatwo się rozpraszasz. Dlatego lepiej usiąść z boku lub plecami do niego. Inną opcją jest przysłonięcie okna np. za pomocą żaluzji czy plis.

Posiadanie szerokich parapetów pod oknem we wnętrzu to prawdziwy dar. Poza oczywistymi zaletami, z łatwością mogą stać się całkiem wygodnym domowym biurem. Jeśli parapet znajduje się co najmniej 75 cm od podłogi, można go użyć, zamieniając go w blat roboczy. Dla wygodnej pracy szerokość blatu powinna wynosić co najmniej 50 cm, w przeciwnym razie praca nawet z kompaktowym laptopem nie będzie zbyt wygodna.

Aby stworzyć miejsce pracy w niszy, odpowiednie są składane blaty, które są mocowane bezpośrednio do ściany. Nie tylko zaoszczędzą realną przestrzeń, ale także wizualnie odciążą pomieszczenie, co jest szczególnie korzystne w małych pomieszczeniach. Aby blat stołu nie spadł podczas pracy, przymocuj go wyłącznie do ściany nośnej lub zbudowanej z trwałych materiałów.

Czasami domowe biura łączą przestrzeń do pracy i sypialnię. W takim przypadku lepiej nie ustawiać przed biurkiem żadnych kanap, sof, puf i poduszek. Wnętrze biura powinno wywoływać nastrój do pracy. Dobrym miejscem do pracy w sypialni będzie praca przy oknie – zapewni to maksymalne naturalne światło, a łóżko pozostanie niewidoczne. Aby słońce nie utrudniało pracy, zaopatrz się w żaluzje, rolety rzymskie lub rolety zwijane.

Zobacz również artykuł o nowoczesnym i funkcjonalnym mieszkaniu.

Jeśli twoje „biuro” nie ma okien, możesz poczuć się odizolowany. Kiedy otaczają Cię puste ściany, jest bardzo duża szansa, że praca wkrótce przestanie przynosić Ci satysfakcję. Aby temu zapobiec, używaj przedmiotów, które przyciągają energię świata zewnętrznego. Może to być ulubiony krajobraz lub zbiór muszelek, które zebrałeś podczas wakacji.

Jeśli Twoje miejsce pracy sąsiaduje z kuchnią, ryzykujesz przybranie na wadze. Faktem jest, że jedzenie często staje się lekarstwem na każdy smutek i sposobem na odwrócenie uwagi od trudnej pracy. Jeśli nie możesz odsunąć miejsca pracy od kuchni, spróbuj stworzyć „barierę ochronną” przed dźwiękami i zapachami.

Jeśli twoje „biuro” znajduje się pośrodku kuchni i salonu, to drukarka oczywiście nie będzie elementem dekoracyjnym. Na szczęście, już dawno wymyślono rozwiązanie na takie sytuacje – zainstalowanie sprzętu w szufladzie lub szafie. Ten trik sprawdza się nie tylko ze sprzętem kuchennym jak robotem kuchennym czy tosterem, ale także z drukarką, skanerem i innym sprzętem biurowym.

Do wnętrza domowego biura warto wybrać ciepłą kolorystykę. Należy jednak unikać tych odcieni, które Cię odprężają, aby nie zasnąć przed kolejnym projektem.

Jeśli potrzebujesz inspiracji dotyczącej projektowania wnętrz odwiedź stronę https://mkdezere.eu/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here