ekspresjonizm w sztuce

Ekspresjonizm to jeden z nurtów malarskich, którego celem było wywarcie jak najsilniejszego wrażenie na odbiorcy. Podstawowym dążeniem prekursorów tego nurtu była ekspresja siebie, własnych emocji, uczuć oraz stanów psychicznych. Samo słowo „ekspresjonizm” powstało z łacińskiego słowa expressio, które oznacza wyrażenie. Ten kierunek rozwijał się od końca XIX wieku. Można powiedzieć, że był pewnego rodzaju sprzeciwem wobec postawy naturalistycznej.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/ekspresjonizm-w-sztuce/

Czym był ekspresjonizm?

Ekspresjonizm objawiał się głównie w sztuce, artyści chcieli poprzez swoje prace wyrazić własne uczucia. Ale nie tylko, dzieło sztuki miało wywierać również silny wpływ na odbiorcę. Główną cechą ekspresjonizmu była spontaniczność, zazwyczaj kierował nimi instynkt. W taki sposób artyści pokazywali swoje przeżycia wewnętrzne, mogli się uzewnętrznić. Ekspresjoniści bardzo często korzystali z żywych kolorów, podkreślania elementów czy deformowania proporcji oraz postaci uwiecznianych na obrazie.

Jakie cechy mają dzieła ekspresjonistyczne?

Obrazy ekspresjonistyczne charakteryzowały się deformacją oraz ostro zamalowanymi konturami przedmiotów. Ich twórcy byli przerażeni pustką oraz jałowością życia współczesnego. Byli przeciwni materialnemu podejściu do życia. Ekspresjonizm opierał się na wyrażaniu uczuć. Jego wyznawcy uważali, że głównym zadaniem sztuki jest tworzenie obrazu wewnętrznego świata człowieka. Sztuka polegała na odtworzeniu swoich przeżyć, wyrażenia napięć, które miały miejsce we wnętrzu.

Przedstawiciele ekspresjonizmu

Przedstawicieli ekspresjonizmu było kilku, jednak największą sławą cieszył się Edward Munch. Jego dzieło pod tytułem „Krzyk” przedstawiało twarz postaci, która miała mało wspólnego z twarzą ludzką, była całkowicie zdeformowana. To co zwracało uwagę odbiorcy to otwarte do krzyku usta. Dzieło Muncha jest najbardziej znanym obrazem ekspresjonistycznym. Kolejny równie znany artysty z tego nurtu to Vincent van Gogh. Jednym z ciekawszym jego obrazów był „Pokój artysty”, charakteryzował się jaskrawymi kolorami oraz zakrzywieniem ścian. Van Gogh starał się wyrazić w ten sposób emocje.

Zobacz też: http://www.singate.pl/street-art-jakie-byly-jego-poczatki/

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here