Pojęcie zdolności kredytowej
Poprzez zdolność kredytową https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ bank rozumie, najprościej mówiąc, naszą zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Poprzez szereg stałych czynników weryfikuje czy stać nas na kredyt, czyli na terminową spłatę rat.
Na pojęcie zdolności kredytowej składa się przede wszystkim nasza sytuacja finansowa, czyli wysokość, źródło dochodów, rodzaj umowy w oparciu, o którą jesteśmy zatrudnieni. Kolejną kwestią jest wysokość naszych stałych wydatków, takich jak opłata za czynsz, wynajem, media, koszty użytkowania samochodu, paliwa. Do naszych comiesięcznych kosztów bank zaliczy także wysokość zobowiązań, takich jak wysokość rat kredytów, pożyczek, czy chwilówek, a także rat alimentacyjnych (jeśli takowe zostały nam zasądzone).
Kolejną ważną kwestią jest nasza historia kredytowa, weryfikowana m.in. w BIK. Stamtąd bank dowie się czy mamy aktualnie inne zobowiązania oraz czy spłaciliśmy swoje wcześniejsze kredyty i pożyczki, a także czy robiliśmy to terminowo.
Dlaczego warto dbać o zdolność kredytową
Kiedy staramy się o kredyt w banku nie unikniemy powyższej weryfikacji. Nic nie zmieni szeroki uśmiech czy miła pogawędka z panią z banku. Na instytucję tę nałożony jest bowiem obowiązek ustawowy, który zakłada konieczność weryfikacji każdego potencjalnego kredytobiorcy pod kątem jego zdolności kredytowej.
Jak wiadomo często nie stać nas na zakup za gotówkę. Jednak bez problemu możemy płacić niewysokie raty. Nigdy nie wiemy także kiedy dodatkowe finansowanie w banku będzie wręcz koniecznością z powodu nagłej sytuacji czy niespodziewanej awarii. Dlatego warto dbać o swoją zdolność kredytową, nawet jeśli teoretycznie nie mamy w planie zaciągania zobowiązań, jednakże nigdy nie jesteśmy w 100% przewidzieć czy nie będą one koniecznością.
Co więcej to, że nigdy nie braliśmy kredytu czy pożyczki wcale nie działa na naszą korzyść. Wiele osób uważa, że skoro nie mam kredytów i mam czystą historię, to nie mam także problemów finansowych, problemów ze spłatą czy nieterminowo spłacanymi ratami. Nic bardziej mylnego. Bank nie jest instytucją charytatywną. Jedynie pożycza nam pieniądze, a nie oddaje. Tym samym oczekuje, że zwrócimy kredytowane środki w terminie ustalonym w umowie. Aby zweryfikować to czy jesteśmy odpowiedzialni, poważnie podchodzimy do swoich zobowiązań, jesteśmy dobrym partnerem do współpracy i wywiązujemy się z zawartych umów, musi mieć ku temu podstawy. Jeśli nasza historia kredytowa jest, kolokwialnie mówiąc pusta, nie ma on takiej możliwości. Dlatego już na początku swojej drogi warto o tym pamiętać. Przy kolejnej wizycie w sklepie RTV może lepiej będzie jeśli nawet tanią rzecz, typu czajnik bezprzewodowy, weźmiemy na kilka rat zero procent. W ten prosty sposób budujemy swoją zdolność kredytowa, jednocześnie nic nie tracąc i nie przepłacając.