Działalność gospodarcza i rozliczanie przychodów

Jest wiele sposobów na to, jak zarabiać pieniądze. Ludzie mają różne oczekiwania finansowe i bytowe po swojej pracy, nie zawsze to, co im zapewnia pracodawca, spełnia ich wymogi i oczekiwania. Dlatego też coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Własna działalność

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niesie ze sobą wiele zalet. Można zorganizować sobie w taki sposób pracę, by pogodzić ją z obowiązkami domowymi, sprawami prywatnymi, wychowywaniem dzieci i innymi kwestiami. Jest to jedna z największych zalet prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Działalność można nawet prowadzić we własnym domu, jeśli ma się odpowiednio zaaranżowaną do tego przestrzeń. Nie trzeba wcale wynajmować lokalu i płacić za czynsz. W ten sposób można ograniczyć koszty utrzymania takiej działalności.

Bardzo ważną kwestią, przy prowadzeniu własnej działalności, jest też odpowiedni sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Dla działalności gospodarczych potrzebne są specjalne formularze podatkowe, które można sobie ściągnąć z Internetu albo udać się po nie do najbliższego Urzędu Skarbowego.

Forma opodatkowania

Jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej, na którą można się zdecydować, jest podatek liniowy. Ma on swoje wady i zalety, warto się im bliżej przyjrzeć. Ta forma opodatkowania dochodu przedsiębiorcy ma stałą stawkę oprocentowania – 19%. Zaletą tej formy opodatkowania jest to, że stawka jest stała i nie zmienia się w zależności od tego, czy dochód był mały czy duży w danym miesiącu. Aby obliczyć w takim wypadku dochód, należy od przychodu odjąć koszty uzyskania przychodu. W przypadku podatku liniowego przedsiębiorca musi prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, w której będzie ewidencjował swoje wszystkie przychody z działalności gospodarczej i koszty uzyskania przychodów.

Deklaracja PIT

W przypadku przedsiębiorcy, który rozlicza się za pomocą podatku liniowego, konieczne jest wypełnienie deklaracji podatkowej PIT-36L. Czym się różni deklaracja PIT-36L od PIT-36 ? Sprawa jest prosta, pierwszy z PIT-ów jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy wybrali liniową formę opodatkowania, zaś PIT 36 to zwykły formularz podatkowy dla każdego podatnika.

Jak widać prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ma swoje wady i zalety. Wymaga poświęcenia jej wiele ze swojego wolnego czasu, ale równocześnie daje większą swobodę niż praca na etacie u jakiegoś pracodawcy. Grunt to pamiętać, że ze wszystkiego trzeba się rozliczać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here