Kredyt mieszkaniowy - jakie dochody trzeba mieć aby otrzymać kredyt?

Aby kupić mieszkanie wiele osób musi liczyć się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Jednak by to zrobić, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. Tę w dużej mierze kształtuje wysokość wynagrodzenia. Jakie trzeba mieć dochody, żeby otrzymać kredyt mieszkaniowy?

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to jeden z instrumentów finansowych, które oferują banki klientom, którzy szukają źródła finansowania aby móc kupić nieruchomość. Tak więc jeśli chce się nabyć mieszkanie, dom lub działkę budowlaną, trzeba liczyć się z jego zaciągnięciem. Często kredyt mieszkaniowy bywa mylony z kredytem hipotecznym. Faktem jest, że w przypadku obu zabezpieczeniem długu jest ustanowienie hipoteki na nabywanej nieruchomości. Jednak w przeciwieństwie do hipotecznego – kredyt mieszkaniowy ma znacznie mniejszy zakres. Jest to zobowiązanie celowe. Pozyskane środki mogą być tylko i wyłącznie przeznaczone na zakup lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego, działki budowlanej lub ewentualnie budowę domu jednorodzinnego. Tak więc nie ma możliwości, by pozyskane środki z kredytu mieszkaniowego przeznaczyć na remont nieruchomości. W takim wypadku lepszym produktem finansowym jest kredyt hipoteczny.

Ile należy zarabiać, by otrzymać kredyt mieszkaniowy?

W przypadku starania się o kredyt mieszkaniowy, trzeba spełnić szereg wymogów. Jednym z najważniejszych jest zdolność kredytowa. Co to takiego? To zdolność do spłaty rat kredytu w terminie. Upraszczając, oznacza to, że banki biorą pod uwagę to, ile się zarabia i jakie ma się wydatki, by sprawdzić, czy po ich odjęciu, zostanie jeszcze cokolwiek na spłatę zobowiązania.

Tak więc należy zdać sobie sprawę, że fakt, czy taki kredyt mieszkaniowy dla młodych zostanie przyznany, często jest związany z tym, ile się zarabia. Nie ma się jednak co załamywać, nawet jak dochód jest niewielki. Kredyt mieszkaniowy dopasujesz do swoich finansowych możliwości z pomocą Direct.Money.pl, gdyż oferty banków różnią się między sobą, a każdy z nich ma nieco inny sposób obliczania zdolności kredytowej.

Rozumieć to należy tak, że jeśli w jednej instytucji finansowej nie ma się szansy na np. kredyt mieszkaniowy dla singli, nie oznacza to, że w innej placówce go nie przyznają. Nie mówiąc o tym, że w takim wypadku da się sobie pomóc wysokim wkładem własnym lub żyrantem. Trzeba jednak wiedzieć, że by znaleźć najtańszy kredyt mieszkaniowy, a czasami po prostu jedyny, jaki można dostać, należy uzbroić się w cierpliwość i się nie poddawać.

Bywa tak, że przydaje się pomoc doradcy kredytowego. On wie mniej więcej, m.in. w jakich placówkach warto wnioskować, bo np. nie wliczają do kosztów życia posiadanego samochodu, a jakich lepiej unikać z uwagi na wysokie wymagania względem kredytobiorców.

Kredyt mieszkaniowy a niski dochód

Wiele osób z niezbyt wysokimi dochodami zastanawia się, co zrobić, aby móc poprawić swoją zdolność. Jest na to kilka sposobów. Oczywiście najlepiej pozbyć się wszelkich stałych zobowiązań lub zmniejszyć ich wysokość. Chodzi tu przede wszystkim o kredyty konsumpcyjne, raty, karty kredytowe. Nie można nie wspomnieć i o zmianie nawyków. Warto starać się po prostu wydawać mniej. Oczywiście kluczowe jest tutaj to, że często banki mają własne minimalne stawki kosztów życia singla, małżeństwa, rodzin. Nawet żyjąc poniżej nich trudno coś wskórać.

Przy wnioskowaniu o kredyt, gdy ma się niskie dochody kluczowe jest też to, by właściwie dobrać kredyt. Często zdolność rośnie, gdy wybierze się raty równe zamiast malejących. Tak jak i wnioskując o maksymalny możliwy termin spłaty, który może wynosić nawet 35 lat. Dobrze jest też po prostu zastanowić się nad tym, czy wartość nieruchomości, a często po prostu jej wielkość, nie jest na wyrost.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here