Ile dni na szukanie pracy

Dzisiaj nasza świadomość o prawach i obowiązkach pracownika jest znacznie większa niż w przeszłości. Wiele mówi się o kodeksie pracy i zazwyczaj każdy z nas wie, że właśnie tam znajdują się uregulowania, które obowiązują zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jednak nie zawsze korzystamy z wszystkich swoich uprawnień, ponieważ najczęściej nie jesteśmy po prostu świadomi tego, że możemy. Jeżeli dostajemy wypowiedzenie umowy o pracę lub sami decydujemy się odejść, to zazwyczaj podpisujemy odpowiedni dokument i czekamy aż termin wypowiedzenia minie.

Ile dni na szukanie pracy?

Ile dni na szukanie pracyCzęsto nie korzystamy z możliwości wzięcia dodatkowego urlopu na poszukiwanie pracy. Szkoda, ponieważ prawo nam gwarantuje taką możliwość i dzięki temu poszukiwanie pracy może okazać się łatwiejsze. Prawda jest taka, że trudno jest znaleźć nowe zatrudnienie jeżeli jednocześnie musimy świadczyć pracę na rzecz dotychczasowego pracodawcy. Nie jesteśmy wstanie się rozdwoić, więc dodatkowy urlop na poszukiwanie pracy z całą pewnością nam się przyda. Jeżeli mamy już inną pracę załatwioną, to również możemy skorzystać z takiego urlopu. Nikt nie może nam tego zabronić i jeżeli złożymy podanie o urlop na poszukiwanie pracy, to pracodawca będzie nam musiał go udzielić. Oczywiście nie może on wiedzieć o tym, że już znaleźliśmy zatrudnienie. Gdy będzie o tym wiedział, to ma prawo odmówić nam dodatkowego urlopu.

Jednak nie każdy pracownik może skorzystać z urlopu na poszukiwanie pracy. Prawo reguluje tę kwestię w sposób jasny. Podstawowym warunkiem ubiegania się o taki urlop jest to, że to pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie. Jeżeli sytuacja jest odwrotna i to pracownik zdecydował się na odejście z pracy, to nie musi się on interesować ile dni na szukanie pracy mu przysługuje, ponieważ decydując się na złożenie wypowiedzenia zdecydował również, że nie będzie miał prawa do wzięcia urlopu na szukanie pracy.

Dni wolne na szukanie pracy należą się pracownikom, którzy posiadają umowę na czas nieokreślony bądź mają podpisaną umowę na czas określony, ale jest ona zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Prawo tym przysługuje również tym pracownikom, którzy mają podpisaną umowę na okres próbny trwający trzy miesiące. Oczywiście musi zostać spełniony najważniejszy warunek, czyli pracodawca ma wręczyć wypowiedzenie pracownikowi. Wtedy można składać wniosek o udzielenie urlopu na szukanie pracy.

Dodatkowe dni urlopu

Jeżeli na umowie mamy dwutygodniowy lub miesięczny okres wypowiedzenia, to przysługują nam dodatkowe dwa dni urlopu na poszukiwanie pracy. Jeśli natomiast obowiązuje nas trzymiesięczne wypowiedzenie, to ilość dni urlopu na poszukiwanie pracy zwiększa się do trzech. Nie jest to wiele, ale z całą pewnością warto z tego dodatkowego urlopu skorzystać jeśli mamy taką możliwość. Nawet jak dzięki temu nie znajdziemy pracy jeszcze w trakcie wypowiedzenia, to przynajmniej będziemy mogli odpocząć i zastanowić się co robić dalej.

Odpoczynek jest każdemu potrzebny, a szukanie pracy okazuje się czasem bardzo intensywnym zajęciem i należy mieć tego świadomość. Bez pieniędzy nie da się żyć, więc praca jest każdemu potrzebna i niestety zazwyczaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przez dłuższy czas nie mieć pracy. Czasem już miesiąc bez zatrudnienia może się przyczynić do znacznych problemów finansowych, a tego z całą pewnością nikt by nie chciał.

Wypowiedzenie

Gdy pracodawca wręcza nam wypowiedzenie, to nie jest to dla nas przyjemne. Czujemy się wtedy niedocenieni i często tracimy ochotę na przychodzenia do pracy, w której nas nie chcą. Przyczyny wypowiedzenia mogą być różne i nie zawsze mają związek bezpośrednio z naszą osobą, ale z całą pewnością nie jest to miłe uczucie. Nagle musimy szybko znaleźć inne zatrudnienie i jednocześnie nadal chodzić do pracy, z której dostaliśmy wypowiedzenie.

Ile dni na szukanie pracyNie jest to łatwe i dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że chętnie korzystamy z dodatkowego urlopu na poszukiwanie pracy. Zależy nam bowiem na tym, żeby zatrudnienie znaleźć jak najszybciej i niestety nie chcemy również świadczyć pracy pracodawcy, który wręczył nam wypowiedzenie. Być może nie jest to odpowiednie zachowanie, ale trzeba przyznać, że od momentu wręczenia wypowiedzenia nie mamy za bardzo motywacji, żeby przychodzić do pracy i się starać. Czasami zdarzają się nieprzyjemne sytuacje i po prostu nie czujemy się komfortowo.

Praca jest bardzo ważna w życiu człowieka, ale pamiętajmy, że spędzamy w niej bardzo dużo czasu, więc istotna jest również atmosfera w pracy. Ważne jest żebyśmy robili to co lubimy i mieli przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Jeżeli tego nie będzie, to praca będzie dla nas jedynie przykrym obowiązkiem i nie będziemy do niej przychodzić z przyjemnością, a to wpłynie na jakość naszych działań. Nie będziemy się czuć komfortowo, więc nie będziemy dobrymi pracownikami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here