Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?

Kodeks pracy jest ustawą, którą powinien znać każdy pracownik. Rozpoczęcie świadczenia usług pracowniczych na rynku pracy okazuje się bowiem często pułapką. Nieznajomość przepisów, słabe doświadczenie zawodowe, brak umiejętności poruszania się w gąszczu uregulowań i zasad – to wszystko może niekorzystnie wpłynąć na sytuację danego pracownika na rynku pracy. Dlatego warto znać podstawy i zaznajomić się z przepisami prawa pracy, by móc swobodnie pracować. W dzisiejszym artykule poruszymy bardzo ważną kwestię – okres wypowiedzenia w umowie o pracę na czas określony. Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i od czego zależy jego długość? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?Okazuje się, że kodeks pracy mówi wprost o tym, ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. W art. 36 §1 kodeksu pracy wskazane jest, jakie okresy wypowiedzenia obowiązują w przypadku umów o pracę zawartych na czas określony. Co ważne, ustawodawca ułatwił pracownikom i pracodawcom obliczanie okresów wypowiedzenia w umowach na czas określony i nieokreślony – zarówno w umowach o pracę na czas nieokreślony oraz w umowach na czas określony obowiązują te same okresy wypowiedzenia. Jest to ukłon ustawodawcy w kierunku pracowników i pracodawców i ułatwienie im poruszania się wśród przepisów prawa pracy.

Wyjaśnijmy zatem ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, a tym samym na czas nieokreślony. W przypadku, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, obowiązuje okres wypowiedzenia wynoszący 2 tygodnie. Natomiast w przypadku zatrudnienia dłuższego niż 6 miesięcy – pracownik musi się liczyć z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Z kolei 3-miesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje tych pracowników, którzy są zatrudnienia co najmniej 3 lata u danego pracodawcy.

Podsumowując, to ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Im dłuższy staż, tym dłuższy okres wypowiedzenia, o czym kodeks pracy informuje wprost w art. 36 §1.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here