ile trzeba mieć lat pracy do emerytury

Długość aktywności zawodowej ma bardzo istotne znaczenie podczas wyliczania przyszłej emerytury. Im dłużej dana osoba pracuje, tym większa ilość składek jest gromadzona na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ile trzeba mieć lat pracy do emerytury?

Ile trzeba mieć lat pracy do emerytury?

ile trzeba mieć lat pracy do emeryturyOsoby pracujące, które zbliżają się do ukończenia, lub niedawno ukończyły 60 rok życia, prędzej czy później zadają sobie pytania: Ile trzeba mieć lat pracy do emerytury? Czy mogę już przejść na emeryturę? Żeby to sprawdzić najpierw skrupulatnie zlicza się wszystkie lata w karierze zawodowej. Następnie należy odnaleźć się w przepisach kodeksu pracy, które w ostatnim czasie kilka razy się zmieniały w tej właśnie kwestii. Do października 2017 roku obowiązywała nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która przewidywała stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego do 67 roku życia począwszy od 1 stycznia 2013 r. Zgodnie z nimi kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę w tym samym wieku co mężczyźni tj,. 67 lat, z zastrzeżeniem, że w celu uzyskania prawa do emerytury minimalnej musiały one udowodnić co najmniej 22-letni staż pracy. Dla mężczyzn minimalny staż pracy potrzebny do otrzymania najniższej emerytury wynosił zgodnie z tą nowelizacją 25 lat.

Obniżenie wieku emerytalnego

Z dniem 1 października 2017 roku doszło jednak do zmiany w tym zakresie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobiety mogą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu 60 roku życia, natomiast mężczyźni gdy skończą 65 lat. Odpowiadając jednak ile trzeba mieć lat pracy do emerytury należy stwierdzić, że obecnie dla kobiet osiągnięcie prawa do emerytury minimalnej zostało również zmniejszone i następuje po 20 latach stażu pracy. Mężczyźni zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą przejść na emeryturę po 25 latach pracy – w ich przypadku nie odnotowano zatem żadnej zmiany. Należy pamiętać, że do stażu liczą się okresy składkowe (gdy od pensji były odprowadzane składki emerytalno-rentowe) i nieskładkowe (np. zasiłki chorobowe, świadczenie rehabilitacyjne), przy czym okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych.

Wysokość przyszłej emerytury – perspektywy

Nie da się ukryć, że ustawa podnosząca wiek emerytalny miała jeden zasadniczy cel. Chodziło o ochronę przyszłych emerytów przed bardzo niskimi świadczeniami. Polskie społeczeństwo stopniowo się starzeje. Nie jest to typowa specyfika naszego społeczeństwa, albowiem takie trend dostrzegamy w większości krajów Zachodu. W związku z takim procesem dochodzi do sytuacji, kiedy topnieje ilość osób pracujących i opłacających składki w porównaniu do osób pobierających świadczenia emerytalne. Dlatego też powstaje spora dziura w budżecie na świadczenie socjalne. Remedium na taką sytuację jest podniesienie wieku emerytalnego, co uczyniono już w wielu krajach. Również w Polsce, jednak u nas po zmianie rządu reformę cofnięto. Niestety w powodu takich działań jesteśmy narażenie na emerytury na wręcz głodowym poziomie.

Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK

Rząd zorientował się jednak, czym grozi obniżenie wieku emerytalnego, wiec rozpocząć poszukiwania odpowiedniego rozwiązania dla zaistniałej sytuacji. Dlatego w tym roku ma zostać uchwalona ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Polegało to będzie na tym, że osoby pracujące będą dodatkowo odprowadzać składkę na emeryturę. Do tej składki część kwoty dorzuci państwo, a część pracodawca. Niemniej jednak wychodzi na to, że zwyczajnie rząd sięgnie do naszych kieszeni, żeby uratować nas przez bieda-emeryturami.

Jak oszczędzać na emeryturę?

ile trzeba mieć lat pracy do emeryturyNiemniej jednak nie ma co liczyć na to, że przyszła emerytura pozwoli nam żyć na godnym poziomie. Nie ma co się oglądać na państwo, tylko musimy sami dodatkowo oszczędzać na przyszłość. Jak to jednak zrobić, kiedy nasze zarobki są tak niskie? Wydaje się jednak, że nawet z niewielkich miesięcznych dochodów, można coś odłożyć i zainwestować. Bo kluczem do odpowiedniej emerytury jest zainwestowanie odłożonych środków. Jeśli pieniądze będziemy odkładać w skarbonce to szybko zostaną zjedzone przez inflację. Dlatego dobrą opcją mogą być długoterminowe lokaty. Jednak w tym wypadku raczej nie zarobimy dodatkowych środków, lecz tylko i wyłącznie uchronimy kapitał przed inflacją. Dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Co prawda inwestorzy narzekają na marazm panujących na naszej giełdzie, jednak prognozy na przyszłość są dość optymistyczne. Choćby dlatego, że na giełdę trafią środki zebrane w ramach PPK i powinny nieco rozruszać handel. Odradzamy raczej handel na bardziej ryzykownych rynkach jak choćby giełda walutowa. Nasze oszczędności na emeryturę powinnyśmy raczej inwestować długoterminowo i możliwe jak najbezpieczniej.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here