Jeżeli podejmujemy pracę i decydujemy się na podpisanie umowy z pracodawcą, to powinniśmy mieć świadomość, że zawarte w tej umowie ustalenia obowiązują nie tylko nas, ale również pracodawcę.

Jeśli dobrze nam się pracuje w danym miejscu i nie mamy zamiaru odchodzić, to najczęściej nie zwracamy większej uwagi na zapisy znajdujące się w umowie o pracę. Nie chcemy odejść oraz odpowiadają nam warunki pracy, więc niczym się nie przejmujemy. Gorzej jeżeli praca nie sprawia nam satysfakcji i nie jesteśmy zadowoleni. Wtedy myślimy o odejściu, ale niestety nie jest możliwe, żebyśmy odeszli z dnia na dzień. Podpisana umowa o pracę zobowiązuje nas do tego, żeby po wręczeniu wypowiedzenia pozostać jeszcze przez pewien czas w pracy. Okres wypowiedzenia jest zależny od tego jaką umowę podpisaliśmy.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślonyGdy mamy podpisaną umowę na czas określony, to zazwyczaj mamy dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Nie jest to zbyt długi czas i zazwyczaj nie mamy z tym problemu. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest znacznie dłuższy, ponieważ najczęściej są to trzy miesiące. Jeśli zależy nam na szybkim odejściu z pracy, to z całą pewnością jest to dla nas zbyt długi okres. W szczególności staje się to problemem w momencie, gdy już mamy znalezioną inna pracę.

Okres wypowiedzenia jest zabezpieczeniem zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Jeżeli pracownik chce odejść z firmy, to dzięki okresowi wypowiedzenia, pracodawca ma czas na to, żeby znaleźć kogoś na jego miejsce. To samo działa w drugą stronę. Jeśli pracodawca wręczy nam wypowiedzenie umowy o pracę, to mamy czas na znalezienie nowego zatrudnienia i nie tracimy pracy z dnia na dzień.

Porozumienie stron

Jeżeli planujemy odejść z firmy i zależy nam na szybkim pożegnaniu się z dotychczasowym pracodawcą, to warto porozmawiać z nim na ten temat. Czasami można odejść za porozumieniem stron i długi okres wypowiedzenie przestanie być problemem. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie mamy relacje z pracodawcą i czy nasze natychmiastowe odejście nie wpłynie niekorzystnie na działalność firmy. Trzeba mieć bowiem świadomość, że nie zawsze pracodawca pozwoli nam szybciej odejść. Jeżeli nasza praca będzie mu potrzebna, to będzie nam kazał świadczyć pracę do ostatniego dnia. Oczywiście zachowujemy wtedy prawo do skorzystania z urlopu, ale niestety nie gwarantuje nam to tego, że będziemy mogli świadczyć pracę w innym miejscu.

Zakaz pracy w konkurencji

Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zapis w umowie o prace dotyczący zakazu pracy w konkurencji. Jest to dla nich zabezpieczenie, że zdobyta przez pracownika wiedza nie będzie wykorzystana u konkurencji. Zazwyczaj blokuje nas taki zapis i nie możemy podjąć zatrudnienia u innego pracodawcy. Dlatego zanim zdecydujemy się na odejście z pracy, to powinniśmy sięgnąć po swoją umowę i sprawdzić co dokładnie podpisaliśmy. Czasami w jednym miejscu pracujemy przez wiele lat, więc zapominamy o naszej umowie, a w momencie wypowiedzenia ma ona bardzo duże znaczenie.

Kodeks pracy

Okres wypowiedzenia jest regulowany nie tylko w umowie o pracę. Na temat długości okresu wypowiedzenia znajdziemy informacje w kodeksie pracy. To właśnie kodeks pracy jest podstawą określania długości wypowiedzenia. To na jego podstawie tworzone są umowy o pracę, które podpisujemy. Tak naprawdę to nie pracodawca, ale kodeks pracy decyduje o czasie trwania okresu wypowiedzenia. Im dłużej pracujemy, tym nasz okres wypowiedzenia jest dłuższy i musimy się z tym pogodzić. Czasami jest to dobre dla nas rozwiązanie, a czasem uniemożliwia nam podjęcie innego zatrudnienia.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślonyJeżeli mamy podpisać umowę o pracę na czas nieokreślony, to zastanówmy się najpierw czy naprawdę swoją przyszłość zawodową wiążemy z tym miejscem. Jeśli nie jesteśmy do tego przekonani, to być może warto poprosić o umowę na czas określony. Oczywiście o ile to jest możliwe, Nie zawsze pracodawca może nam wręczyć do podpisania kolejną umowę na czas określony. W pewnym momencie musi to być umowa na czas nieokreślony, ponieważ takie są przepisy prawa pracy.

Umowa na czas nieokreślony daje nam większe bezpieczeństwo i możliwości. Jesteśmy wtedy bardziej pewni tego, że nie stracimy pracy. Taka umowa umożliwia nam również wzięcie większego kredytu, ponieważ stajemy się dla banku bardziej wiarygodni. Gdy stracimy pracę, to mamy aż trzy miesiące wypowiedzenia, więc w tym czasie możemy spokojnie znaleźć inne zatrudnienie. Jedynie problem pojawia się wtedy, gdy my chcemy szybko odejść z dotychczasowej pracy. Wtedy długi okres wypowiedzenia nie jest dla nas najkorzystniejszy. Jednak pamiętajmy, że dzięki temu pracodawca ma czas na znalezienie nowego pracownika. Jeżeli naprawdę chcemy wręczyć wypowiedzenie, to powinniśmy to na spokojnie przemyśleć i wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec pracodawcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here