Jak szukać pracy w szkole?

Od wielu lat panuje w Polsce niż demograficzny, to znaczy rodzi się mniej dzieci niż jest nauczycieli i miejsc w szkole. Z tego powoduje niektóre wiejskie szkółki muszą być zamykane lub tworzone klasy czasami nie przekraczają dziesięciu dzieci. Sytuacja taka nie jest oczywiście korzystna dla maluchów, ale wygodna dla ich rodziców, którzy nie muszą martwić się o dojazdy do miasta, skoro mają szkołę w rodzimej wsi. Wiele osób zastanawia się więc jak szukać pracy w szkole i czy studiowanie jakiekolwiek pedagogicznego kierunku ma większy sens, skoro podjęcie pracy zarobkowej w tej dziedzinie jest aż tak trudne.

Jak szukać pracy w szkole?

Jak szukać pracy w szkole?Odpowiedź jednak jest wyjątkowo prosta, chociaż oczywiście realizacja takowa już być nie musi – należy wyjechać do dużych miast. Okazuje się bowiem, że dzisiaj w miastach tworzonych jest wiele szkół na stosunkowo nowych osiedlach. Ludzie wyprowadzają się z centrów na peryferia sporych ośrodków miejskich takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań. Samorządy tych jednostek cały czas chwalą się budową nowych szkół i przedszkoli, co jest dosyć abstrakcyjne dla grona pedagogicznego każdej szkoły położonej bardziej na prowincji.

Okazuje się jednak, że w takich miejscach praca jest potrzebna w zasadzie od zaraz

Szkoły położone na peryferiach dużych miast potrzebują do działania bardzo wielu nauczycieli, których nie znajdują na pierwszy rzut oka. W dużych miastach jest więc deficyt osób z wykształceniem pedagogicznym i z odpowiednimi kompetencjami do nauki. Dochodzi do sytuacji, że szkoły dzwonią do studentów z prośbą o podjęcia pracy osób jeszcze uczących się, sytuacja bowiem jest taka ciężka. Odpowiedź więc na pytanie jak znaleźć pracę w szkole może być tylko jedna – zainwestować w przeprowadzkę do dużego miasta; w takich warunkach stabilność życia zawodowego jest wysoka, chociaż koszty codziennej egzystencji oczywiście wyższe niż na prowincji. Etaty w mniejszych miejscowościach zwalniają się jednak bardzo rzadko, więc czekanie na cud może być opcją nieodpowiednią, bo zbyt wiele rzeczy może się nie udać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here