Kontrakty CFD

Korzystając dzisiaj z dobrodziejstw technologii można mieć dostęp do dosłownie tysięcy kontraktów CFD u jednego tylko brokera. To, co kiedyś wydawało się nierealne, teraz jest rzeczywistością. Pary walutowe, akcje, indeksy, metale szlachetne czy surowce stwarzają doskonałe możliwości inwestycyjne. A co mają z nimi wspólnego kontrakty CFD?

Kontrakty CFD – ich zalety dla inwestorów indywidualnych

Inwestowanie w kontrakty CFD to niebywała okazja do handlu walutami, złotem, ropą, indeksami itd. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać sobie dowolne z dostępnych instrumentów finansowych. Dla zaczynających swoją przygodę z handlem lub nim zainteresowanych warto wyjaśnić, czym są kontrakty CFD.

CFD to kontrakt na różnicę kursową (ang. Contract For Difference). Jest on nieskomplikowany i przejrzysty ze względu na swoją specyfikę. Odzwierciedla on aktualną cenę każdego aktywa w czasie rzeczywistym. Kursy instrumentów finansowych można śledzić na platformach inwestycyjnych i na nich też zawierać transakcje. Sam handel jest możliwy na dwa sposoby. Jakie?

Otwieranie długiej pozycji. Tym mianem określa się transakcję kupna, kiedy oczekuje się wzrostu ceny wybranego aktywa bazowego. Dla przykładu w parze walutowej AUD/USD (dolar australijski/dolar amerykański) walutą bazową jest ta pierwsza a kwotowaną druga. Zysk naliczany jest od chwili rozpoczęcia transakcji i rozliczany po jej zamknięciu. Jeśli dolar australijski okazał się mocniejszy, wtedy cena widoczna na wykresie na platformie inwestycyjnej podążała w górę.

Otwieranie krótkiej pozycji. Jest to niewątpliwie wielki atut kontraktów CFD. Handlować można nie tylko na wzrostach, lecz także na spadkach. Ta transakcja sprzedaży różni się od poprzedniej tylko tym, że dla odmiany oczekuje się słabości dolara australijskiego, co przyczyni się do spadku jego ceny – w tym przypadku cena podąża w dół. Do tego dochodzi jeszcze jeden element, który charakteryzuje kontrakty CFD.

Wykorzystanie dźwigni finansowej. Ze względu na regulacje w różnych krajach może się ona różnić. Dla przykładu w Europie dźwignia finansowa na pary walutowe wynosi zazwyczaj 1:30. W praktyce wygląda to tak, że otwierając najmniejszą z możliwych transakcji, czyli 0,01 lota, inwestując przy tym 120 zł, zarządza się pozycją 30-krotnie większą – 120 × 30 = 3600 zł. Stwarza to spore możliwości, mimo to zaleca się mądre korzystanie z dźwigni w celu ochrony własnych środków finansowych.

Dlaczego kontrakty CFD są tak popularne?

Oprócz wcześniej opisanych atutów należy dodać jeszcze szeroki ich wybór u brokerów. Zebrane w jednym miejscu czynią inwestowanie niezwykle komfortowe. Można posiadać konto u jednego brokera i mieć dostęp do tysięcy kontraktów CFD! Jeśli masz ochotę to sprawdzić, to tutaj dowiesz się więcej. Dzięki temu nie trzeba szukać okazji inwestycyjnych w wielu miejscach, tracąc przy tym czas na ich kontrolowanie i nie ma potrzeby rozpraszania środków finansowych. Jest to korzystne i sprawia, że trading jest obecnie bardzo wygodny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here