Podstawowe informacje o zachowku

0
1639

Kwestia dziedziczenia majątku po kimś jest dość dobrze uregulowana w każdym w tym i polskim prawodawstwie. W większości przypadków dziedziczenie odbywa się na mocy przepisów zawartych w kodeksie cywilnym. Określają one, kto jest uprawniony do dziedziczenia i na jakich zasadach. Rodowód wielu tych przepisów sięga czasów starożytnego Rzymu i wiele instytucji prawa spadkowego się wywodzi z tamtejszego systemu prawnego, m.in. zachowek, czy prawdo do dziedziczenia osoby nienarodzonej.

Można w tym miejscu zadać pytanie, co to jest zachowek? Otóż jest to rozwiązanie zastosowane w prawie, które chroni osoby najbliższe spadkodawcy przed dowolnym ukształtowaniem swojego testamentu.

Przepisy o zachowku swoje uzasadnienie czerpią z tego, że człowiek w razie śmierci ma obowiązek moralny pozostawienia części swojego majątku swoim najbliższym, to jest potomkom, małżonkowi, czy też rodzicom o ile byli powołani do dziedziczenia. Zachowek zabezpiecza interesy osób najbliższych w sytuacji, gdy byli pominięci przez spadkodawcę w testamencie. Oczywiście w przypadku, gdyby potencjalni beneficjenci zachowku byli niegodni spadkobrania ten im się nie należy. Prawdo do zachowku ustaje również w przypadku powołania do dziedziczenia, o ile wartość części dziedziczonej pokrywa wartość zachowku. Jego wielkość zależy od wielkości całego majątku, który pozostawił spadkodawca, wielkości udziału w masie spadkowej który otrzymałby uprawniony, gdyby był powołany do dziedziczenia oraz dodatkowych czynników takich jak zdolność do pracy i egzystencji, czy bycie małoletnim. Należy pamiętać, że zachowek staje się długiem spadkobiercy w momencie otworzenia spadku, a beneficjent zachowku ma wobec spadkobiercy określone roszczenie.

Jak z powyższego widać zachowek nie jest instytucją zbyt skomplikowaną, ale dobrze jest zorientować się na jakich zasadach obowiązuje w naszym państwie. Dlatego też warto sięgnąć po fachową informację na ten temat. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie umknie tam jakiś ważny szczegół, który może potem skomplikować naszą sytuację prawną.

Sprawdź więcej informacji tutaj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here