Na obecnym rynku pracy pracownik ma możliwość podjęcia zatrudnienia w oparciu o różne formy zatrudnienia. Jedną z nich jest praca nakładcza – co to jest?
Praca nakładcza – Co to jest?
Praca nakładcza to rodzaj umowy między umową o dzieło a stosunkiem pracy. Pracownik świadczący taką formę pracy nabywa uprawnienia pracownicze, ale jego wynagrodzenie jest uzależnione od wykonanej przez niego pracy. Wynika to z faktu, że praca nakładcza bardzo często jest tzw. pracą chałupniczą, czyli taką, którą można wykonywać w domu i polega ona wykonywaniu prostych prac, np. takich jak skręcanie długopisów albo usługi krawieckie. Osoba zatrudniona w oparciu o taką umowę powinna mieć wystarczającą ilość pracy, aby mogła uzyskać wynagrodzenie równe pensji minimalnej, jeśli jest to jedyne źródło dochodu pracownika.
Jednakże, jeżeli praca nakładcza jest jedynie dodatkowym źródłem dochodu dla pracownika to wynagrodzenie powinno wynosić minimum połowę pensji minimalnej. Taka forma zatrudnienia jednak nie reguluje ile pracy może wykonać taki pracownik, ani ile zarobić. Stąd nie ma przeszkód, aby takiej pracy było więcej, a pracownik mógł więcej zarobić za świadczoną pracę. Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie, gdzie należy określić rodzaj umowy oraz jej warunki, czyli: rodzaj pracy, czas rozpoczęcia i kwestie związane z wynagrodzeniem. Umowy o pracę nakładczą można rozwiązać w każdej chwili za porozumieniem stron.
Wyjątkiem tutaj są umowy na okres próbny i na czas nieokreślony, przy zastosowaniu dwutygodniowego lub miesięcznego okresu. W chwili Wypowiedzenia takiej umowy pracodawca nie ma obowiązku zachowania pisemnej formy oraz nie musi podawać żadnego uzasadnienia dla rozwiązania umowy z pracownikiem. Osoba świadcząca, więc taki charakter pracy nie jest objęta powszechną ochroną przed wypowiedzeniem.
Sytuacją, w której nie można wypowiedzieć umowy o pracę nakładczą jest okres urlopu wypoczynkowego wykonawcy i okres jego niezdolności do pracy. Zakaz wypowiedzenia takiej umowy obejmuje również kobiety będące w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego oraz członków zarządu zakładowej organizacji związkowej, w wypadku gdy taka organizacja wyrazi na to zgodę zakaz ten nie obowiązuje.