Ubezpieczenie OC samochodów osobowych

Samochód to ta część naszego dobytku, o którą należy szczególnie dbać. Niestety, ale samochody ulegają regularnym usterkom oraz uszkodzeniom. Ponadto, w czasie wypadków na drodze, samochód potrafi naprawdę mocno „oberwać’. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć swój pojazd, wykupując polisę ubezpieczeniową. Wśród ubezpieczeń dedykowanych dla pojazdów osobowych znajduje się ubezpieczenie OC – czyli od odpowiedzialności cywilnej. Poniżej podpowiadamy – czy jest ono obowiązkowe, gdzie można je wykupić oraz jak odnaleźć ofertę OC najkorzystniejszą dla naszego portfela.

Ubezpieczenie OC – ile kosztuje i czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC jest podstawowym i całkowicie obowiązkowym typem ubezpieczenia samochodu, które dotyczy wszystkich poruszających się po polskich drogach maszyn. Jeśli pragniemy wykupić ubezpieczenie OC – należy udać się do odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej, która oferuje taką możliwość. Do wyboru mamy zazwyczaj przynajmniej kilka ofert ubezpieczenia, które różnią się zarówno wysokością składek jak i zakresem świadczeń.

Często też ubezpieczenie OC jest sprzedawane razem z ubezpieczeniem AC lub udzielana jest na niego odpowiednio zniżka. Mimo wszystko polecamy jednak by rozpatrzeć oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Zdarza się bowiem, że wykupienie polisy OC i AC w dwóch różnych ubezpieczalniach może być tańsze, niż ich wykupienie we wspólnym pakiecie u tej samej firmy.

Najskuteczniejszy sposobem na odnalezienie optymalnej oferty OC jest skorzystanie z tak zwanych kalkulatorów OC. Narzędzia to pozwalają nam na przeglądanie ofert niemal wszystkich firm ubezpieczeniowych w naszym kraju. Możemy swobodnie je porównywać, poszukując tej, która zaspokoi potrzeby naszego portfela. Kalkulator OC polecamy zwłaszcza początkującym kierowcom, którzy nie mają wprawy w ocenianiu firm ubezpieczeniowych i pragną zabezpieczyć się przed nadmiernymi wydatkami.

Ubezpieczenie OC – kilka porad przed wyborem polisy

Przystępując do ubezpieczenia samochodu, należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Nie należy pomijać żadnych punktów – zwłaszcza tych zapisanych drobnym maczkiem. Należy zwrócić szczególną uwagę na to w jakich okolicznościach ubezpieczalnia nie będzie ponosić odpowiedzialności za szkody, lub wypłaci jedynie część szkody. To właśnie w tych zapisach poukrywane są najczęściej stosowane kruczki prawne.

Najróżniejsze okoliczności mogą być argumentem dla naszego ubezpieczyciela, by odmówić wypłaty odszkodowania lub wypłacić tylko jej część. Wyliczyć należy zarówno prowadzenie niezgodnie z przepisami (zbyt szybka jazda, brak włączonych świateł), prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innych używek. Ponadto, warto upewnić się, czy kwoty wymienione w umowie to kwoty brutto, czy netto.

Wykupując ubezpieczenie OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami, warto upewnić się, czy będzie ono obowiązywać na terenie całego kraju. Dotyczy to wszystkich usług wymienionych w polisie ubezpieczeniowej – na przykład holowania. Często zdarza się, że firmy oferują w polisie usługę darmowego holowania, jednak wyłącznie w promieniu mniejszym niż 100 km. od miejsca zamieszkania.

Na koniec pragniemy podkreślić, że ubezpieczenie OC jest obligatoryjne dla wszystkich. Po jego wygaśnięciu należy natychmiast odnowić – inaczej nie będziemy mogli poruszać się naszym samochodem, bez narażania się na wysokie grzywny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here