ocena ryzyka AML

Nie ma wątpliwości, że solidnie funkcjonujące instytucje muszą działać na jasnych i przejrzystych zasadach. Dzięki temu można budować zaufanie i renomę wśród klientów. Niezwykle istotną rolę odgrywać zaczyna aktualnie ocena ryzyka AML. To szereg działalności podejmowanych w celu wyeliminowania ewentualnych zjawisk prania brudnych pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Szczegółowo reguluje to ustawa z 1 kwietnia 2018 roku, a dokładnie jej art. 27.

Dokument uwzględniający ocenę ryzyka AML

Sporządzenie dobrze przygotowanego dokumentu określającego precyzyjnie ocenę ryzyka AML w konkretnej instytucji to zadanie dla wyspecjalizowanych fachowców. Konieczne jest tu posiadanie szerokiej wiedzy bezpośrednio odnoszącej się do aspektów prawnych. Tylko w taki sposób można opracować wewnętrzne procedury, które skutecznie będą zabezpieczać instytucję przed praniem brudnych pieniędzy. Warto mieć to na uwadze przy nadarzającej się okazji. Przy podejmowaniu ostatecznych decyzji dotyczących stworzenia oceny ryzyka AML, trzeba wziąć pod uwagę jak najwięcej czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do negatywnych zjawisk. Dokładny katalog takich elementów ryzyka został zawarty w art. 27 wspomnianej wyżej ustawy. Liczą się dosłownie wszystkie szczegóły, poczynając od klientów, a kończąc na detalach dotyczących przeprowadzanych transakcji. Aby prowadzić skuteczną politykę w tym zakresie, wypada zastosować jak największą ilość czynników ryzyka przy opracowywaniu dokumentu.

Skuteczne eliminowanie negatywnych zjawisk w instytucjach

Bardzo dużo zależy od rodzaju i skali prowadzonej działalności. Niewykluczone, że pojawi się potrzeba uwzględnienia dodatkowych czynników ryzyka. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku instytucji finansowych, które w sposób oczywisty narażone są na różne niebezpieczeństwa. Precyzyjna analiza systemu informatycznego może być konieczna w wielu sytuacjach. Pozwoli to na sprawdzenie, czy w instytucji wszelkie procesy odbywają się transparentnie. Ocena ryzyka AML powinna zostać potraktowana jak najbardziej poważnie, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że uda nam się eliminować niepożądane zjawiska polegające na praniu brudnych pieniędzy. Straty finansowe mogłyby być ogromne i nie należy w żaden sposób tego lekceważyć. Ocena ryzyka AML może opierać się również o wyniki przeprowadzanych w instytucji audytach. Najważniejsze, żeby niczego po drodze nie pominąć. Instytucje podlegające na co dzień KNF są zobowiązane do sporządzania rzetelnych analiz uwzględniających ocenę ryzyka AML.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here